Përkujtohen 46 viktimat e masakrës në Qyshk të Pejës
Sot përkujtohen 46 shqiptarë të vrarë në Qyshk të Pejës të vrarë nga forcat serbe në vitin 1999">1999.

Më 14 maj të vitit 1999">1999 në këtë fshat janë masakruar barbarisht 42 meshkuj, nga një sulm i kombinuar të forcave militare dhe paramilitare serbe.

Në mëngjesin e po të njëjtës ditë, forcat serbe kishin sulmuar edhe dy fshatra të tjerë të Pejës, Pavlanin dhe Zahaqinë, duke masakruar burrat dhe djemtë dhe duke dëbuar fëmijët.

Ky sulm ishte planifikuar nga forcat ushtarake dhe ato policore serbe tre ditë më herët, që më datë 11 maj. /albeu.com/
Shtuar më 14/05/2014, ora 09:17

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori