Betohet Qeveria Rama, Shqipëria me qeveri të re
UPDATE - Qeveria e re e drejtuar nga Edi Rama është betuar pak çaste më parë para presidentit Nishani. Pas betimit të kryeministrit Rama dhe 19 ministrave të kabinetit te ri, qeveria e re së bashku me Presidentit kanë bërë fotografinë tradicionale para Presidencës.

Pas kësaj, antarët e qeverisë së re u drejtuan drejt godinës së Kryeministrisë ku edhe u mbajt mbledhja e pare Qeverisë së re.

Ne fjalen e tij, kryeministri Rama u shpreh:

“Shumë mirënjohje për ata 1 milionë shqiptarë që votuan “Aleancën për Shqipërinë Europiane” por edhe shumë respekt për ata që nuk e votuan. Qeveria e re është qeveria e gjithë shqiptarëve dhe do qeverisë për të gjithë shqiptarët. Ne jemi zgjedhur për të bashkuar dhe jo për të ndarrë, prandaj ne do të bashkojmë dhe nuk do të ndajmë. Ne jemi zgjedhur për të shërbyer dhe jo për të rrëmbyer, prandaj ne do të shërbejmë dhe do të jemi të gatshëm për ju.Ne jemi votuar për ti dhënë Shqipërisë energjitë që të ecë më shpejtë, për një rilindje dhe të mos humbasë ëndrrën drejt Integrimit Europian. Ne u themi se rilindja që duam nuk mund të vijë brenda natës, prandaj kemi nevojë për të gjithë ju.Këtu mbaron koha e fjalëve në opozitë dhe fillonë koha e punëve në qeveri. Këto zyra ku ne do të punojmë do të jenë tonat, por pushteti do të jetë i juaji.Ëndrra ka filluar në Dhjetor 1990 me thirrjen, “E duam Shqipërinë si gjithë Europa”, dhe ne jemi këtu që ta bëjmë këtë thirrje më të gjallë dhe më të fuqishme se asnjëherë”, u shpreh kryeministri Edi Rama.

18:00 - Ka përfunduar seanca maratonë në Kuvendin e Shqipërisë, ku është miratuar edhe qeveria e re.

Qeveria e re u miratua me 82 vota pro dje 55 vota kundër.

Ndërkohë që qeveria e kryesuar nga Rama ka arritur në Presidencë dhe pritet të bëjë betimin para presidentit.

Në orën 20:00 pritet të mbahet mbledhja e parë e qeverisë së re, e cila drejtohet nga kryeministri Edi Rama. /albeu.com/
Shtuar më 15/09/2013, ora 20:05
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori