Paralajmėrimi i xhudistes, LDK: Ministria synon ta zhveshė Kosovėn nga ikonat sportive
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Lidhja Demokratike e Kosovės e ka pėrcjellė me shqetėsim tė madh indiferencėn e Ministrisė sė Kulturės ndaj kėrkesave legjitime tė njė sportisteje me nam botėror, xhudistes Majlinda Kelmendi.


Pėrmes njė deklarate pėr mediat, LDK-ja vlerėson se Kelmendi paraqet vlerė tė pakontestueshme sportive dhe vlerė pėrfaqėsuese tė saj. Prandaj, largimi i saj drejt njė vendi tjetėr pėr ne nėnkupton varfėrim tė Kosovės edhe pėr njė nga ikonat pėrfaqėsuese tė saj.“Ne jemi tė vetėdijshėm se njė kastė politike e cila provoi qė Kosovėn ta zhveshte nga ikona e humanizmit, Nėna Tereze, pastaj nga ikona politike, dr. Rugova, me lehtėsi mund tė provojė ta zhveshė atė edhe nga ikona e saj sportive: xhudistja Kelmendi. Ne i bėjmė thirrje Federatės sė Xhudos tė Kosovės, xhudistes Kelmendi dhe trajnerit Kuka qė tė mos heqin dorė nga vendi i tyre pėr shkak tė ftohtėsisė me tė cilėn kasta politike nė krye tė ministrisė po ua imponon largimin nga vendi. Vlerat e tyre janė vlera tė vendit tė tyre dhe identiteti sportiv i tyre po e ndihmon edhe identitetin politik tė Kosovės nė arenėn ndėrkombėtare. Kosova ka nevojė pėr kėtė pėrfaqėsim dhe ne i inkurajojmė ata qė tė vazhdojnė, megjithė vėshtirėsitė, qė t’i shėrbejnė atdheut tė tyre”, thuhet nė komunikatėn e LDK-sė.
Shtuar më 26/02/2013, ora 15:13
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.