Pacolli i kundërpërgjigjet Rajoyt: Do të marrim pjesë në sami me simbolet tona
Pëlqej
Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli i ka reaguar kryeministrit të Spanjës, Mariano Rajoy i cili është shprehur se nuk do të marrë pjesë në asnjë samit evropian apo ndonjë samit ku Kosova është prezente me shenjë të shtetësisë së saj.

Pacolli ka thënë se pavarësisht tendencave për të minuar prezencën e Kosovëssamit apo për të përjashtuar simbole shtetërore, Kosova do të merr pjesë në këtë samit.

“Çdo tentim për të minuar prezencën e Kosovëssamit apo përjashtuar simbolet tona shtetërore, paraqet mungesë të vizionit dhe qartësisë për rajonin” ka thënë Pacolli.

Postimi i plotë:

Kosova sikurse të gjitha vendet e tjera të rajonit do të marrë pjesë në Samitin BE-Ballkani Perendimor në Sofje, në muajin Maj, ku pritet tê mbështetet nga të gjithë krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së perspektiva e qartë dhe konkrete e zgjerimit, për të gjitha vendet e rajonit, duke përfshire Kosovën.
Çdo tentim për të minuar prezencën e Kosovëssamit apo përjashtuar simbolet tona shtetërore, paraqet mungesë të vizionit dhe qartësisë për rajonin.

Në kohen kur ndikimi rus është shtuar në rajon, është bërë mëse i nevojshëm unifikimi i BE-s karshi rajonit tonë.
Çdo tendence tjetër për të mos pasur unifikim te politikes evropiane karshi Kosovës, e dobëson BE-në në rajon dhe minon perspektivën e evropianizimit te Ballkanit Perendimor.
Kosova do të marrë pjese sikurse të giitha shtetet tjera në samitin e Sofjes dhe nuk bëjmë kompromise këtu!

Ua kam thënë homologëve të mi europian disa herë se mos-njohja nga 5 vendet e BE-së, jo vetem që po e ngadalson ecjen e Kosovës drejt integrimit evropian, por po e ndanë BE-në në rajon dhe po e bënë akter të dobët karshi akterëve të tretë që po tentojnë të depertojnë tek ne. /albeu.com/
Shtuar më 17/03/2018, ora 20:51
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori