OVL e UÇK: Raporti i Uilliamson, nxitur nga qarqet serbe
Organizata e Veteranëve e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, OVL e UÇK-së ka shprehur indinjatë ndaj raportit të Uilliamson, duke e cilësuar atë si antihistorik, tendecioz dhe inferior.

Kjo organizatë thotë se raporti që parashtorn Uilliamson është antikombëtar, antihistorik, tendecion dhe inferior.

"Raporti i Uilliamson është antihistorik, sepse në vend që të bëhen hetime për okupimin me dhunë të Kosovës më 1913 dhe më 1945, hetime për masakrat ndaj popullsisë civile shqiptare nga Mbretëria Jugosllave e më pas nga RSFJ-ja, në vend që të hetohen vrasjet brutale dhe me spastrimin etnik më 2000, hetohet lufta e drejtë për liri e një populli të okupuar me dhunë. Tendecioz: me qëllim goditjen e elementëve patriotikë shqiptarë në Kosovë, krerë, luftëtarë dhe përkrahës të UÇK-së, si dhe inferior, pasi po goditet një luftë për liri, e një populli të lashtë ilir e pellazg, që për shkak të interesave të saj nuk e do Evropa famkeqe", thuhet në deklaratën e OVL-së së UÇK-së.

OVL thotë se këto hetime mbështeten nga qarqe të caktuara sllave, me qëllim që të përbaltet lufta e pastër e UÇK-së nga Evropa, e cila mbart me vete gjithnjë vulën e turpit ndaj popullit shqiptar. /albeu.com/
Shtuar më 30/07/2014, ora 17:23

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori