Një spanjoll do të jetë raportuesi për Kosovën në KE
Pëlqej
Jordi Roca, raportuesi i ri i Asamblesë parlamentareKëshillitEvropës për Kosovën, është nga Katalonja pjesë e delegacionit spanjoll në këtë institucion me seli në Strasbourg të Francës.

Mediet serbe shkruajnë se delegacioni nga Serbia e ka penguar zgjedhjen e danezit Mogens Jensen.

Afati për hartimin e raportit për Kosovën i Asamblesë ParlamentareKëshillitEvropës është dy vjet.

Katalonja dhe Kosova po përmenden ditëve të fundit në mediet botërore dhe nga zyrtarë të ndryshëm, pasi rajoni verilindor në kuadër të shtetit të Spanjës mbajti referendumin për pavarësi.


Shtuar më 13/10/2017, ora 13:31
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori