Nishani e quan Luginën e Preshevës, Serbi të Jugut
Presidenti shqiptar Bujar Nishani ka pritur sot në një takim Komisioneren e Lartë për Pakicat Kombëtare, Astrid Thors.

Nishani e ka cilësuar Luginën e Preshevës si "Serbi e Jugut".

Mediat kosovare thonë se "Presheva është quajtur madje gjithnjë Kosovë Lindore e Nishani e quan Serbia e Jugut".

“Duke u ndalur tek të drejtat e shqiptarëve të Serbisë së Jugut, Presidenti vuri në dukje se ndjekja dhe vënia në zbatim e planit 7 pikësh nga qeveria në Serbinë e Jugut është prioritare, e domosdoshme për t’u shoqëruar me një vëmendje shumë më të madhe investimesh dhe zhvillimi ekonomik për këtë zonë.Gjithashtu, presidenti evidentoi rëndësinë e nënshkrimit të marrëveshjes për njohjen reciproke të diplomave mes Shqipërisë dhe Serbisë, si një hap që do të nxiste punësimin e të rinjve nga Serbia e Jugut të arsimuar në Shqipëri, dhe jo braktisjen dhe shpopullimin e zonës”, thuhet në njoftimin e presidencës së Shqiperisë.

Një "gafë" e tillë, nëse mund të konsiderohet keshtu, është komentuar edhe në rrjete sociale./albeu.com/

Shtuar më 09/09/2014, ora 15:23
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori