8 mars, Atifete Jahjaga takon Nadire Didën dhe Nexhmije Pagarushën
Në ditën Ndërkombëtare të gruas Presidentaja e Kosovës, Atifete Jahjaga takoi veteranen e arsimit Nadire Dida. Jahjaga vlerësoi punën, angazhimin dhe kontribtuitn e mësuesve të parë në Kosovë.

Nadire Dida është një ndër mësueset e para që gjatë dhe pas luftës së dytë Botërore punuan pa u lodhur për arsiminin e gjeneratave të reja.

Nexhmije Paragusha ishte një tjetër personalitet që u prit nga presidetja Jahjaga. Sipas saj profesioni i mësuesisë nga femrat u dha atyre mundësinë e zhvillimit dhe avancimit të mëtejshëm. /albeu.com/
Shtuar më 08/03/2013, ora 16:40

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori