Ndotja e mjedisit, udhėzim pėr makinat e vjetra
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor, Dardan Gashi nėnshkroi Udhėzimin administrativ pėr menaxhimin e automjeteve mbeturinė dhe komponentet e tyre.

Mė kėtė udhėzim parandalohet dhe zvogėlohet ndotja e mjedisit nga automjetet mbeturinė dhe komponentet e tyre. Ky udhėzim gjithashtu ka pėr qėllim arritjen e nivelit tė lartė tė ripėrdorimit, riciklimit dhe formave tjera tė pėrpunimit tė automjeteve mbeturinė, krijimin e sistemit tė grumbullimit, transportit dhe trajtimit, si dhe caktimin e kushteve tė pėrshtatshme pėr magazinimin e tyre.

Ky udhėzim aplikohet pėr automjetet e ēregjistruara nė pėrputhje me rregulloret pėrkatėse, automjetet tė cilave nuk u ėshtė bėrė kontrolli i rregullt teknik pėr mė shumė se gjashtė muaj dhe janė parkuar nė prona publike ose janė lėnė tė bratisura. Veē kėsaj, ky udhėzim aplikohet edhe nė automjetet tė cilat nuk mund tė identifikohen, nga mungesa e regjistrimit ose numra tjerė identifikues dhe automjetet e aksidentuar tė mbetura jashtė pėrdorimit.

Sa i pėrket lokacionit tė qendrave tė grumbullimit tė automjeteve mbeturinė, ky udhėzim parasheh qė kėto tė vendosen nė lokacionet nė distancė me rrugėt nė pajtim me Ligjin nr. 03/L-120 pėr Ndryshimin dhe Plotėsimin e Ligjit pėe Rrugė Nr. 2003/11. Qendrat grumbulluese nuk mund tė vendosen nė lokacionet qė mund tė kenė ndikim direkt ose indirekt nė hapėsirat pranė institucioneve, parqeve, monumenteve, shkollave, ēerdheve dhe varrezave. /albeu.com/
Shtuar më 06/09/2012, ora 18:46
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
Get Adobe Flash player
 
Kombėtarja shqiptare ka shfaqur njė lojė tė bukur duke arritur tė barazojė 1-1 nė ndeshjen miqėsore ndaj Francės qė u zhvillua nė Stade de Rennes nė praninė e rreth 3000 tifozėve shqiptarė.

Kombėtarja shqiptare ka shfaqur njė lojė tė bukur duke arritur tė barazojė 1-1 nė ndeshjen miqėsore ndaj Francės qė u zhvillua nė Stade de Rennes nė praninė e rreth 3000 tifozėve shqiptarė.