Ndėrtimi i shtetit juridik nė Kosovė, me kosto tė lartė pėr BE-nė
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
DER SPIEGEL duke iu referuar raportit tė Gjykatės sė Auditorėve tė BE-sė shkruan se ndėrtimi i shtetit juridik nė Kosovė ėshtė angazhimi mė i madh dhe mė i shtrenjtė nė historinė e Bashkimit Evropian. Ku misioni i EULEX-it me 2500 punėtorė ka kushtuar nga viti 2008 mbi njė miliard euro.
Njė punonjės i policisė gjermane i cili njeh realitetin nė Kosovė, e ka krahasuar ndėrtimin e Policisė nė Kosovė me termocentralin e Obiliqit afėr Prishtinės.

"Prejse NATO-ja i ka pėrzėnė serbėt nga Kosova nė vitin 1999, nė kėtė termocentral duhet tė montohet njė filtėr. Deri mė sot kjo nuk ėshtė arritur tė bėhet. Termocentrali ende pandėrprerė vjell helm nė ajėr. Njėjtė ėshtė edhe puna me Bashkimin Evropian, i cili bėn pėrpjekje qė nė Kosovė tė ndėrtojė njė sistem tė pastėr shtetėror dhe njė sistem funksional juridik.

Unė e njoh Kosovėn tashmė dhjetė vjet dhe, sipas mendimit tim, ne gjatė kėsaj kohe nuk kemi arritur pothuaj asgjė. Mė sė shumti jam i zhgėnjyer me policinė. Me gjithė trajnimin intensiv disavjeēar dhe furnizimit me pajisje, tė cilat u pėrgjigjen standardeve evropiane, zyrtarėt policorė mė shumė janė tė interesuar tė kryejnė kontrolle me radarė nė komunikacion sesa tė luftojnė kriminalitetin. Pėr t’i ndjekur shoferėt qė ngasin shpejt veturat nuk duhet tė lėvizėsh vendi; mjafton tė rrish rehatshėm nė veturėn e ngrohtė patrulluese. Kam pėrshtypjen se korrupsioni nė mesin e policėve kosovarė ėshtė tepėr i lartė. Kam marrė raporte, sipas tė cilave, nėse dikush zbulohet se nget njė veturė tė vjedhur, atėherė mjafton ta korruptosh policin – dhe puna kryhet", ėshtė shprehur polici nė kushte tė anonimitetit.

Duke vayhduar me etj ai shprehet se kriminelėt e mėdhenj nuk i prek askush. Kėtė e pamundėsojnė strukturat tradicionale klanore dhe lidhjet e vjetra tė ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK), nga radhėt e sė cilės janė rekrutuar shumė policė. Sipas tij drejtėsia nuk funksionon fare. Shumė vende pune janė tė zbrazėta ose zyrtarėt ndėrrohen vazhdimisht. Disa gjykatės refuzojnė tė merren me lėndė tė caktuara. /albeu.com/
Shtuar më 06/11/2012, ora 11:43
ismajl duriqi
e Martë 6 Nëntor 2012, Ora 21:51
kete qa lexova ne ket artikull te DER SPIEGEL eshte vetem gjysma e realitetit qe mbretron ne KOSOV !
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.