Ndërron jetë ish-ushtari i UÇK-së që u dënua nga Tribunali i Hagës (FOTO LAJM)

Sot ka ndërruar jetë Hajredin Balaj, ish-ushtar i UÇK-së, i cili ishte dënuar me 13 vjet burg nga Tribunali i Hagës.

Hajredin Balaj ka bërë 10 vjet burgim, ndërsa i janë falur tre vjet nga Tribunali i Hagës. Ky Tribunal në tetor të vitit 2010 e kishte refuzuar kërkesën e ish-pjesëtarit të UÇK-së, Hajredin Balaj, për lirim pas vuajtjes së më shumë se gjysmës së dënimit.

Për këtë proces gjithsej u zhvilluan 88 ditë gjyq. Vendimi i gjykatës, i bërë publik më 30 nëntor 2005, shpalli të pafajshëm Fatmir Limajn dhe Isak Musliun dhe dënoi me 13 vjet burgim Haradin Balajn.

Balaj ishte edhe anëtar i partisë Nisma.


Shtuar më 31/01/2018, ora 09:56

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori