Mustafa: Simbolet e Rugovės tė bėhen shtetėrore
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Njė shtet qė nuk ka zhvillim ekonomik rrezikon tė bėhet shtet i krimit e korrupsionit, ka deklaruar tė dielėn lideri i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa.

Kėto komente, ai i ka bėrė gjatė shėnimit tė 23-vjetorit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, aktualisht subjekti mė i madh opozitar nė Kosovė.

Mustafa ka thėnė se Kosova duhet tė ecė pėrpara nė reformimin e saj demokratik, si dhe nė zhvillimin ekonomik e politik pėr tė qenė njė shtet i suksesshėm.

Pėrveē kritikave adresuar qeverisjes aktuale, Mustafa i drejtoi edhe mesazhe komunitetit ndėrkombėtar duke thėnė se faktori ndėrkombėtar nė Kosovė tė angazhohet shumė mė shumė pėr sjellje ligjore mbi parime tė demokracisė, e jo qė objektiv kryesor tė jetė stabiliteti politik.

"Njė shtet, i cili nuk ka zhvillim, bėhet shtet i krimit dhe korrupsionit, shtet i cili nė vend se tė fabrikojė produkte dhe tė mira pėr popullsinė, fabrikon tė burgosur dhe kriminelė. Ne nuk e dėshirojmė njė shtet policor, njė shtet tė ngulfatur nga oligarkia politike dhe strukturat parashtetėrore".

"LDK-ja do tė luftojė pėr konceptin e shtetit, nė tė cilin demokracia do tė ngrihet mbi baza tė zhvillimit ekonomik dhe social, nė tė cilin puna do tė bėhet kriter i pasurisė, e jo korrupsioni dhe abuzimi i parasė publike", ka thėnė Mustafa.

Ndėrkohė, nėnkryetari i LDK-sė, Sabri Hamiti, ėshtė shprehur se demokraci nė Kosovė nuk mund tė ketė pa zgjedhje tė lira, pa vullnet qytetar, e pa institucione tė pėrgjegjshme e demokratike. Ai ka theksuar se njė trend i tillė ka sjellė si sfidė serioze rritjen e korrupsionit e krimit nė vend.

"Kosova ende ėshtė larg realizimit tė synimeve tė programeve, standardeve e vlerave evropiane, tė cilat kėrkojnė konkurrencė, vlera humane e vlera autentike dhe jo rrjete tė korrupsionit e krimit tė organizuar, qofshin kėto joformale apo formale. Standard evropian ėshtė sundimi i ligjit dhe zhvillimi i pėrgjithshėm. Korrupsioni ka shpėrla shoqėrinė dhe shtetin tonė nė shkallėn qė rrezikon tė ardhmen e vendit", ka deklaruar Hamiti.

Nė 23-vjetorin e themelimit tė LDK-sė, kryetari i saj, Isa Mustafa, i cili mban edhe postin e kryetarit tė Prishtinės, ka kontestuar sėrish flamurin dhe himnin e Kosovės. Ai ėshtė zotuar se kur LDK-ja tė vijė nė pushtet, simbolet shtetėrore tė Kosovės do tė jenė ato qė i kishte prezantuar presidenti i ndjerė Ibrahim Rugova.

"LDK-ja do ta bėjė realitet, bashkė me qytetarėt e vendit, qė Flamuri i Dardanisė tė jetė flamur zyrtar i Republikės sė Kosovės, ndėrsa himni i propozuar nga presidenti Rugova, ‘Kur ka ra kushtrimi n’Kosovė’, tė jetė himn i Republikės sė Kosovės. Ky ėshtė borxhi qė ia kemi prijėsit tonė tė madh, Presidentit historik Ibrahim Rugova, njeriut qė sė bashku me LDK-nė e projektoi dhe e themeloi Republikėn e pavarur, sovrane dhe demokratike tė Kosovės", ėshtė shprehur Mustafa.

Para 23 vjetėsh, Lidhja Demokratike e Kosovės ishte themeluar nga Ibrahim Rugova dhe njė grup intelektualėsh.

Atė kohė, LDK njihej si lėvizje e rezistencės paqėsore tė shqiptarėve tė Kosovės ndaj regjimit tė Serbisė nė kohėn kur Jugosllavia po shpėrbėhej, kurse shumica shqiptare nė Kosovė ishte njė prej shėnjestrave tė shtypjes nga regjimi i Sllobodan Millosheviqit.

Koncepti i LDK-sė, atė kohė, ishte pėr njė Kosovė shtet tė pavarur e demokratik qė u promovua pėrmes liderit tė saj Ibrahim Rugova.

Ndėrkaq pas vitit 1999 kur nė Kosovė kishin ndėrhy forcat paqeruajtėse tė NATO-s, LDK-ja, nėn drejtimin e Rugovės kishte ruajtur shumicėn dhe siguroi mandatin e parė qeverisės gjatė kohės sė administrimit tė Kosovės nga Kombet e Bashkuara.

Por, me vdekjen e Rugovės, kjo parti politike kryesisht doli e dyta, duke u kthyer nė njė forcė opozitare. (REL) /albeu.com/
Shtuar më 23/12/2012, ora 16:55
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Serish tensione ne Kuvendin e Kosoves, nderkohe qe deri tani jane arrestuar 3 deputete te Opozites: Fisnik Ismaili, Haxhi Shala dhe Ismail Kurteshi

Serish tensione ne Kuvendin e Kosoves, nderkohe qe deri tani jane arrestuar 3 deputete te Opozites: Fisnik Ismaili, Haxhi Shala dhe Ismail Kurteshi

albeu
albeu