Ministri i Jashtëm malazez: Demarkacioni është problem i brendshëm i Kosovës
Ministri i Jashtëm i Malit të Zi, Sërgjan Darmanoviç, gjatë vizitës në Tiranë ka thënë se vendi i tij ka marrëdhënie të mira me Kosovën dhe se demarkacioni është problem i brendshëm i Kosovës.

"Mali i Zi ka marrëdhënie shumë të mira me Kosovën. Çështja e demarkacionit nuk përbën një problem për ne. Kjo çështje i takon forcave politike në Kosovë që ta zgjidhin. Është problem i brendshëm i tyre", ka thënë Darmanoviç gjatë një Konference të përbashkët për shtyp me homologun e tij shqiptar Ditmir Bushati.

Në pyetjen se çfarë hapash ka ndërmarrë Tirana zyrtare në lidhje me ndalimin e kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj nga policia franceze, ministri Bushati tha se janë në kontakte të vazhdueshme me autoritetet në Prishtinë dhe me ato franceze dhe të Bashkimit Europian.

Gjatë kësaj vizite të kryediplomatit malazez në Tiranë, u fol edhe për krijimin e komunës së Tuzit dhe çështje të tjera që kanë të bëjnë me të drejtat e shqiptarëve në Mal të Zi. /albeu.com/
Shtuar më 10/01/2017, ora 16:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori