Ministri britanik: Nuk do ta lëmë Ballkanin Perëndimor të rrezikohet nga Rusia
Vendet e Ballkanit Perëndimor apo edhe Ukraina do të vazhdojnë të jenë në vëmendje të Britanisë së Madhe, shkruan Albeu.com

Ai në deklaratën e tij ka dhënë se nuk do ti braktisim shetet të cilat rreikohen nga Rusia.

“Ne nuk do t’i braktisim shtetet të cilat Rusia po përpiqet t’i rrezikojë, siç është Ukraina dhe vendet e rajonit të Ballkanit Perendimor” ka thënë Ëilliamson

Ministri ka drejtuar akuza të rënda ndaj Rusisë, duke thënë se shteti që po udhëhiqet nga Putini po përpiqet që ta fus Ballkanin në një garë të re të armatimit.

Po ashtu ai I ka bërë thirrje Moskës që të përmirësojë raportet me vendet e perëndimore nëpërmjet dialogut.

“NATO është edhe më tej nje factor I rëndësishëm, sepse kundërshtari I bjetër ka hyrë edhe më mierë në lojë”, ka thënë ai. /albeu.com/
Shtuar më 16/02/2019, ora 16:58
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori