Merret vendimi, mësuesit në Kosovë nisin grevën
Nga 14 janari i gjithë sistemi arsimor në vend do të jetë në grevë
Ky qëndrim është bërë i ditur sërish nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK) ka mbajtur mbledhjen e jashtëzakonshme të Këshillit Drejtues lidhur me veprimet sindikale nga 14 janari në shenjë pakënaqësie për koeficientin e ulët të mësimdhënësve në krahasim me sektorët tjerë.

“Ne kemi mkërkuar që të u rritet të tjerëve koeficienti, por Kosova nuk duhet harruar sistemin e arsimit çdo profesion tjetër kalon nga mësimdhënësit dhe askush nuk ka zbritur nga qielli doktor e akademik, por ka kaluar nga duart e juaja dhe kolegeve tanë”, ka thënë Jasharaj.


Shtuar më 10/01/2019, ora 16:05
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori