"Merkel dhe Macron mund të kërkojnë heqjen e taksës"
Në Samitin e Berlinit, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron mund t’u kërkojnë udhëheqësve të Kosovës pezullimin e taksës ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës me qëllim që të vazhdojë dialogu me shtetin serb.

Ndërsa, nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri, Ramush Haradinaj po presin që të tregohet një pozicion i qartë se çka do Kosova, pasi në të kundërtën Kosova do të dalë jo serioze.

Kështu thotë Artan Murati nga Instituti Demokratik i Kosovë (KDI) teksa po e komenton Samitin e Berlinit i cili do të mbahet sot dhe ku shteti jonë po përfaqësohet nga presidenti, Hashim Thaçi, kryeministri, Ramush Haradinaj, dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli.

“Shpresoj që këta liderët politikë janë konsoliduar para se të shkojnë në Berlin. Ne do të dilnim shumë jo serioz nëse kemi shkuar në Berlin pa pasur një pozitë të qartë se çka dëshiron Republika e Kosovës tutje”, tha ai.

Murati beson që dialogu në mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë tema kyç e këtij takimi për Ballkanin Perëndimor.

“Meqenëse në Berlin, Franca dhe Gjermania janë dy nga organizatorët kryesor të Samitit, pres që do të diskutohen çështje të hapura në Ballkan, direkt dialogu në mes Kosovës dhe Serbisë kjo do jetë një prej çështjeve kryesore dhe normalisht që do tu bëhet thirrje të dy shteteve që të mbeten të përkushtuara për dialog. Meqenëse bisedohet për dialog është e pa imagjinueshme që mos të flitet edhe për barrierat të cilat janë shkaktuar për tu ndërprerë dialogu aktualisht, e që është vendosja e taksës dhe po shpresoj që edhe kjo çështje do të diskutohet dhe do t’i kërkohet Republikës së Kosovës nëse jo heqja, të paktën pezullimi i saj, dhe normalisht që pastaj u takon institucioneve të vendit të marrin vendime të duhura, dhe që mendojnë të marrin vendime për të ardhmen e vendit”, tha Murati.
Shtuar më 29/04/2019, ora 14:34

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori