Medvegja po braktiset, kthehuni!
Nëse do të vazhdojë shpërngulet e shqiptarëve me ritmin e deritanishëm, brenda pak viteve Medvegja do të mbetet vetëm ëndërr e shqiptarëve.
Atje tashmë kanë mbetë vetëm disa shqiptarë, të cilët po mundohen ta ruajnë trungun që të mos thahet. Ata bëjnë thirrje: Kthehuni!

Por pavarësisht shpërnguljeve, banorët e mbetur në qytetin që është veç 60 kilometra larg Prishtinës, jeta vazhdon për banorët në Medvegje.

Numri i vogël i banorëve, bën që ata të gjithë ta njohin njëri-tjetrin, sipas "Zërit".

Kryetari i Medvegjës është serb, por nënkryetari i tyre është shqiptar.

Ikja nga Medvegja po paraqet rrezik për institucionet arsimore pasi shkollat atje po shkojnë drejt mbylljes.

Është kjo arsyeja që banorët e mbetur atje por dhe komuna po kërkon që të gjithë të shpërngulurit nga Medvegja, të kthehen përsëri atje. /albeu.com/
Shtuar më 05/01/2014, ora 10:38
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori