Mediat serbe përpiqen ta quajnë dështim vizitën e Thaçit në Vatikan
Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi gjatë ditës së enjte u takua me Papa Françesku në Vatikan.

Ky takimi u përfol shumë nga mediat serbe të cilat raportuan se vizita e Thaçit ndodhi për t’i kërkuar Papës që Vatikani ta njoh Kosovës, pasi një gjë e tillë ende nuk ka ndodhur.

Dy ditë pas takimit të Thaçit dhe Papës, blici serb shkuan Vatikani nuk ndryshojë qëndrimin e tij ndaj Kosovës përkundër vizitës së presidentit kosovar atje, transmeton lajmi.net.

Blici më pas i referohet gazetës serbe ‘Politika’ se sipas burimeve të kësaj të fundit nga qarqet diplomatike, njohja e Kosovës nga Vatikani nuk do të ndodh të paktën jo tanipërtani.

Bile, sipas ‘Politika’ vizita e presidentit Thaçi në Vatikan nuk kishte ndonjë rëndësi që do mundi ta ndryshonte qëndrimin e Vatikanit karshi Kosovës.
Shtuar më 30/09/2017, ora 09:48

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori