Mediat e Beogradit: Vuçiç e nis në shtator dialogun serb për Kosovën
Mediat serbe raportojnë se Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic në këtë shtator do të nis një formë të dialogut të brendshëm, ku do të ketë konsultime me partitë politike, shoqërinë civile, Kishën Ortodokse serbe, si dhe Akademinë serbe të Shkencave dhe të Arteve lidhur me të ashtuquajturin “problem të Kosovës"

Këtë dialog Vucic e kishte paralajmëruar që në fillim të mandatit të tij, raporton agjencia serbe e lajmeve Beta. Përmes këtij dialogu Serbia do të vendos përfundimisht për pozicionin e saj karshi Kosovës.

Përveç faktorëve të lartcekur, pjesë e këtij dialogu do të jenë të gjithë “faktorët e tjerë të rëndësishëm social”, me të vetmin qëllim që të arrihet një “zgjidhje e përbashkët për problemin e Kosovës”, përcjellë Gazeta Metro.

E gjithë kjo situatë bëhet më e rëndësishme nëse kujtojmë deklarimet e mëhershme të Vucicit, ku ai paralajmëroi se po afrohet një epokë e re e marrëdhënieve Kosovë-Serbi, deklarim ky që nga shumë kush u interpretua si gatishmëri e shtetit serb që të heq dorë nga Kosova, e gjithë kjo shkaku se BE nuk po e lejon të ec tutje në rrugën e integrimit europian, me problemin e Kosovës brenda.

Për këto fjalë të Vucicit, nacionalistët serb e quajtën atë “tradhtar”, mirëpo Vucic tha se ai “nuk shqetësohet për këtë sepse brengoset për të ardhmen e Serbisë”, shkruan gazetametro.net

Serbia në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian e ka kusht hapjen e kapitullit të 35’të, i cili parasheh pikën jetike: heqjen e Kosovës nga preambula e kushtetutës serbe, në të cilën Kosova shihet si pjesë territoriale serbe.

Në një deklarim të muajit të kaluar, të cituar nga b92, Vucic u shpreh se ky dialog do të qartësojë një herë e mirë marrëdhënien e Serbisë me regjionin, rrjedhimisht qëndrimin e tyre përfundimtar për Kosovë. /albeu.com/
Shtuar më 12/07/2017, ora 17:48

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori