Më në fund edhe në Lubjanë ndërtohet xhamia
Ndërtimi i qendrës islamike në Lubjanë, që si ide kishte nisur në vitin e largët 1969, do të filloi gjatë prillit në pjesën qendrore të qytetit në një hapësirë prej 13 mijë metrash katrorë.

Kompleksi do të përfshijë xhami, qendër arsimore, sallë sportive, restorant dhe objekte tjera përcjellëse, është saktësuar sot në Sarajevë gjatë prezantimit të projektit.

Sekretari i Bashkësisë IslameSlloveni, Nevzet Poriq ka theksuar se një qendër e tillë është e nevojshme për Lubjanën, para parasysh në numrin e madh të myslimanëve, raporton agjencia Fena, transmeton Indeksonline.

Ai ka thënë po ashtu se sipas regjistrimit të vitit 2002 në Slloveni jetojnë rreth 50 mijë myslimanë, mirëpo sipas të dhënave të bashkësisë islame në këtë shtet jetojnë dyfish më shumë myslimanë, 40 për qind prej tyre në Lubjanë. /albeu.com/

Shtuar më 06/04/2015, ora 21:22
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori