Mbesa si xhaxhai, punëson të njohurit nëpër institucione
Deputetja e Kuvendit të Kosovës, mbesa e presidentit Hashim Thaçi, Evgjeni pasi punësoi bashkëshortin e saj në Bankën Qendrore të Kosovës, ka punësuar edhe tre tezakët e saj. Tre tezakët e saj, kanë gjetur tashmë punë në institucionet e Republikës së Kosovës.

PTK-ja, RTK-ja dhe Byroja e Sigurimeve, kanë hapur dyert pas Bankës Qendrore për familjarët e kreut të shtetit dhe mbesës së tij.

Më 25 tetor të vitit 2018, Lulëzim Dragusha mori kontratë të rregullt punësimi nga Banka Qendrore e Kosovës.

Dragusha, i cili është bashkëshorti i deputetes Evgjeni Thaçi, vajzës së vëllait të madh të presidentit, Ganiut, në këtë institucion është zyrtar i lartë për Koordinim me Rregullatorët e Institucioneve Financiare.

Pos Dragushës, edhe një familjare e presidentit është e punësuar në BQK.

Bëhet fjalë për Albana Thaçin nga fshati Burojë, një kushërirë e afërt e presidentit. Ajo në fundvitin e 2018 u punësua aty si zyrtare e Pranimit.

Evgjeni Thaçi, nuk është ndalur me kaq. Ajo ka punësuar edhe tezakët e saj, nga Mleqani i Malishevës.

“Besim Shala, është punësuar në Byronë e Sigurimeve, Gëzim Shala, në PTK dhe motra e tyre, Valjeta është punësuar në RTK. Të gjithë këta anëtarë të një familje, tezakë të deputetes Evgjeni Thaçit”, kanë thënë burimet e gazetës gazeta “Bota sot”.

Babai i deputetes, Ganiu – vëllai i presidentit Thaçi mbanë postin e Koordinatorit të Byrosë së Sigurimeve.

Burimi i gazetën “Bota sot”, thekson se, Besimi dhe Gëzimi janë punësuar më herët, ndërsa Valjeta më vonë. Mirëpo, sipas tij, këta janë punësuar nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe deputetja Evgjeni.

E veçanta është se, xhaxhai i këtyre tre fëmijëve, ishte pjesëtarë i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dhe nuk e ka të punësuar asnjë fëmijë në ndonjë punë të shtetit, mirëpo punojnë në ndërtimtari.

Ndryshe, pasi presidenti Hashim Thaçi ka punësuar familjarët e tij në BQK, aty ndikimi e saj e ka ushtruar edhe bashkëshortja e tij.

Lumnije Thaçi e ka punësuar nipin, Alban Gërxhaliun, në këtë institucion financiar.
Shtuar më 19/03/2019, ora 16:15

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori