Lunaçek mesazh Kosovës në Ditën e Pavarësisë: Luftoni korrupsionin
Ulrike Lunaçek, raportuesja për Kosovën në Bashkimin Europian, duke uruar qytetarët e Kosovës për Ditën e Pavarësisë, ka thënë se kanë mbetur vetëm disa hapa drejt liberalizimit të vizave.

"Është koha që qytetarët e Kosovës të jenë në gjendje të gëzojnë lirinë për të vizituar miqtë dhe familjen në BE për tre muaj", ka thënë Lunaçek, e cila ka shtuar se liberalizimi i vizave nuk është një e drejtë në vetvete, por e bazuar në meritë.

"Ngërçi i tanishëm duhet të marrin fund. Dy kërkesat e mbetura mund dhe duhet të përmbushen nga Kosova shpejtë: ratifikimi i marrëveshjes për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi është një domosdoshmëri.

Dhe sigurisht, qeveria e Kosovës ka për të ofruar në pikë referimi e dytë: përparimi i mëtejshëm në histori të bindjeve të nivelit të lartë për korrupsion dhe krimit të organizuar duhet të jetë i dukshëm", ka thënë Lunaçek.

Ajo ka shtuar se korrupsioni është ende i përhapur, dhe se lufta kundër korrupsionit është tashmë një çështje qe duhet merret seriozisht.

Raportuesja për Kosovën në Bashkimin Europian u bëri thirrje qeveritarëve për të marrë hapa konkretë për të luftuar në mënyrë më efikase korrupsionin dhe krimin e organizuar në të gjitha nivelet. /albeu.com/

Shtuar më 17/02/2017, ora 14:35

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori