Lugina tregon ditën kur do ta themelojë Asociacionin e Komunave Shqiptare
Përfaqësuesit politikë shqiptarë në Luginë të Preshevës kanë paralajmëruar se këtë të shtunë do ta shpallin themelimin e AsociacionitKomunave ShqiptareSerbi, si kundërpërgjigje ndaj krijimit të AsociacionitKomunave Serbe në Kosovë.

Këtë e ka konfirmuar për KTV-në kryetari i Preshevës, Ragmi Mustafa, i cili ka thënë se për këtë do të vendoset në mbledhjen e Këshillit Kombëtar Shqiptar.

Mustafa ka thënë se këtë ua garanton edhe rezoluta e miratuar në Kuvendin e Kosovës në maj të 2013-ës.

“Ne kemi mbështetjen e Kosovës dhe të Shqipërisë, pasi këtë na e garanton rezoluta e Kuvendit të Kosovës dhe deklarata e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, i cili në Preshevë pati deklaruar se shqiptarët e Luginës duhet t’i gëzojnë të drejtat sikur serbët në Kosovë”, ka thënë kryetari i Preshevës, duke shtuar se është e drejtë e shqiptarëve në këtë pjesë që të vendosin për vete.

“Ne presim mbështetjen dhe njohjen e Asociacionit nga autoritetet e Kosovës dhe të Shqiptarisë si dhe më pas edhe të bashkësisë ndërkombëtare”, ka thënë Mustafa.

Mediat në Serbi e kanë cilësuar si plan të ferrit mundësinë që shqiptarët të krijojnë Asociacionin e Komunave ShqiptareSerbi. /Albeu.com/
Shtuar më 09/09/2015, ora 23:41
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori