Lapidari i UÇPMB-së do të zhvendoset?!
Në mbledhjen e sapo përfunduar të udhëheqjes së dy shoqatave të veteranëve të luftës të UÇPMB-së, e organizuar me kërkesë të Prishtinës dhe të Tiranës, është vendosur që të propozohet zhvendosja e lapidarit të UÇPMB-së nga sheshi i Preshevës në oborrin e xhamisë, ose të Shtëpisë së Kulturës së këtij qyteti, transmeton Koha lajmin e mediave serbe.

Nesër në orën 11.00, në një mbledhje të caktuar me liderët e 6 partive politike të shqiptarëve të Luginës, do të prezantohet ky vendim, transmeton gazeta serbe Blic.

Pritet që pas kësaj mbledhjeje të njoftohet Qeveria e Serbisë dhe nga ajo të kërkohen disa ditë për zbatimin teknik të këtij vendimi.

Në mbledhjen e posa përfunduar ka prezantuar edhe përfaqësuesi i OSBE-së.

Po sot, lidhur me fatin e lapidarit të dëshmorëve të UÇPMB-së, ishte mbledhur lidershipi politik shqiptar i Luginës së Preshevës, por marrja e vendimit është prolonguar për nesër. /albeu.com/
Shtuar më 19/01/2013, ora 21:40
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori