Kushti i Haradinajt për dialogun alarmon mediat serbe
Pëlqej
Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka njoftuar “një platformë të re për dialogun me Beogradin”.

Në të njëjtën kohë, ai tha se “kushtet” e Prishtinës për negociatat Beograd-Prishtinë të ndërmjetësuar nga BE’ja duhet të jetë edhe një përfaqësues i SHBA-ve në tryezë, raporton “b92”, transmeton Periskopi.

Sipas faqes së internetit “KoSSev”, kjo platformë duhet të përgatitet “nga qeveria e Kosovës, në konsultime me ekspertë”, ku do të diskutohet dhe vlerësohet nga Kuvendi i Kosovës.

“Ne nuk mund ta vazhdojmë dialogun nëse Amerika nuk është në tryezë”, tha Haradinaj transmetuesi “KTV”.

“Për të marrë një rrugë më të qëndrueshme, ne gjithashtu u pajtuam me presidentin dhe kryetarin e Kuvendit për të përgatitur një platformë për këtë dialog, të cilin qeveria do të hartojë. Do të konsultohemi me ekspertët në zyrën e presidentit dhe me të gjithë tjetër, dhe ne duhet t’ia përcjellim parlamentit”, tha ai.

Sipas Haradinajt, “Kosova ende nuk e ka sqaruar rolin e saj në dialogun aktual, dhe as atë që dëshiron”.

“Duhet të jemi të qartë për atë që duam, jo ​​për dikë që të vijë në parlament dhe të na befasojë me një marrëveshje. Është një rrezik dhe unë nuk dua ta bëj”, shtoi ai.
Shtuar më 12/10/2017, ora 13:02
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori