Kush janë " Ujqit e Natës" të Putinit që do hynë në Kosovë
Klubi është formuar si një përzierje mes dashamirësve të muzikës rok dhe entuziastëve të çiklistëve, të cilët mbanin koncerte rok paligjshëm në Moskë gjatë viteve 1983.

Në vitin 1989 klubi është konsoliduar duke u quajtur “Ujqit e Natës”. Në fillim të vitit 2018, “Ujqit e Natës” kanë shtrirë ndikimin e tyre përveç Rusisë, në Ukrainë, Letoni, Gjermani, Bulgari, Rumani, Serbi, Australi, Sllovaki, Bjellorusi, Filipine, Bosnje dhe Hercegovinë dhe Maqedoni.

Alexander Zaldostanov (i njohur edhe si kirurgu) është lider që prej themelimit të grupit në vitin 1989.

Një anëtar i këtij grupi, Valery Bely, u qëllua për vdekje në një mosmarrëveshje me një klub rival në nëntor të vitit 2016, shkruan Periskopi.

Klubi si interes ka jetën politike dhe shoqërore të Rusisë, duke u angazhuar në çështjet sociale të të rinjve, krijimin e lidhjeve të ngushta me Kremlinin dhe krijimi i një miqësie me Presidentin e Rusisë, Vladimir Putin.

Ata, gjithashtu, kanë kontribuar në ndarjen e Krimesë, duke kontrolluar rrugët e gadishullit. Po ashtu, ata kanë qenë të përfshirë në luftën pro-ruse në Donbass të Ukrainës.

Klubi ka marrëdhënie të mira me Vladimir Putinin dhe konsiderohen si nacionalistë rusë.

Në vitin 2015, “Ujqit e Natës” kishin siguruar nga Kremlini një donacion prej 12,000,000 rubla ruse për ndërtimin e një qendër për të rinjtë i njohur si “Patriot” në Sevastopol të Krimesë.

Ata shpesh ndeshen në konflikte të përgjakshme me klubet e tjera motoçikliste.


Shtuar më 28/03/2018, ora 12:41
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori