Kush do tė jetė presidenti i ardhshėm i Kosovės?!
Pëlqej
Adem Demaēi
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Nė kėto ditė pas zgjedhjeve tė jashtėzakonshme parlamentare tė Kosovės, kur kanė nisur realisht kalkulimet pėr koalicionet e mundshme, qofshin ato tė fshehta apo publike, pėr tė qeverisur nė katėr vjetėt e ardhshme Kosovėn, kanė nisur tė dėgjohen edhe zėra, madje edhe gjysmėzyrtarė dhe zyrtarė, pėr emrat e mundshėm pėr president tė Kosovės.

Mė saktėsisht, pėr postin e presidentit tė ardhshėm tė Kosovės, po pėrmenden jo vetėm nėpėr kuluare emrat e Veton Surroit, Adem Demaēit, Enver Hasanit dhe Behxhet Pacollit.

Veton Surroi, sipas burimeve, pos tė njė pjese tė spektrit politik tė Kosovės e ka pėrkrahjen e madhe tė bashkėsisė ndėrkombėtare. Madje, thuhet se shtetet me ndikim nė botė, pėrmes pėrfaqėsuesve tė vet, pos shfaqjes sė preferencave pėr Surroin, janė insistues qė ai tė kandidohet pėr president tė Kosovės. Po flitet se Surroi gėzon pėrkrahjen edhe tė njė pjese tė madhe tė spektrit politik tė Kosovės, pos tė disave qė kundėrshtojnė duke mos e fshehur frikėn nga prirja e Surroit pėr mėvetėsi politike dhe vendimmarrėse.

Adem Demaēi ėshtė kandidati i Vetėvendosjes pėr president tė Kosovės dhe kėtu nuk ka fshehtėsi. Mirėpo, pėr kandidaturėn e Demaēit spektri mė i gjerė politik ka rezerva.

Emri i Enver Hasanit po lakohet po ashtu jo pak si mundėsi pėr tė qenė nė krye tė Presidencės. Dhe, ata qė po e lakojnė emrin e tij kanė arsyetimet se edhe kur erdhi nė krye tė Universitetit, praktikisht kishte pėrkrahjen e tė gjitha forcave tė mėdha politike (PDK, LDK, AAK, AKR). Po kėshtu, edhe kur u emėrua nė krye tė Gjykatės Kushtetuese nuk kishte ndonjė kundėrshtim serioz nga ndonjė subjekt politik. Zgjedhja e tij eventuale nė postin e presidentit parashihet tė degradojė nė masė tė madhe fuqinė vendimmarrėse dhe ndikuese tė presidentit tė vendit nė rrjedhat politike. Praktikisht, siē theksojnė burimet, zgjedhja e tij do ta degradonte funksionin e presidentit nė kompetenca fare teknike, qė shumė subjekteve dhe autoriteteve politike do t’i konvenonte.

Ndėrkaq, kandidatura e Pacollit, qė nė njė farė mėnyre ka mė sė paku gjasa, megjithatė shihet si mundėsi, pėr shkak tė afėrsisė sė tij tė ditur me partinė nė pushtet. Fundja, Pacolli si kandidat i mundshėm pėr kryetar tė Kosovės ėshtė pėrfolur edhe para procesit zgjedhor, pėrkatėsisht qė kur ishte shkarkuar Sejdiu.

Edhe Blerim Shala, nėnkryetar i AAK-sė, nė disa kalkulime pėrmendet tė ketė mundėsi tė kandidimit pėr postin e tė parit tė vendit, por kandidimi i tij ndėrlidhet vetėm me mundėsinė e koalicionit PDK-AAK, gjė qė, si janė duke shkuar puna pas zgjedhjeve, ka pak gjasa tė realizohet. Por nėse realizohet, dihen pretendimet politike tė AAK-sė nė rast tė njė koalicioni tė kėtillė dhe kėrkesat e shfaqura publikisht tė AAK-sė se nuk do tė shitet lirė, me ēka nėnkuptohet se ky subjekt politik, nė rastin e pamundėsisė pėr tė pasur kryeministrin, synon domosdo presidencėn. (koha)
Shtuar më 15/12/2010, ora 22:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.