Kurti: Jo vetëm fitova zgjedhjet, bëra revolucion
Albin Kurti ka dhënë një intervistë për “Politico” duke theksuar se ai nuk mendon se vetëm i fitoi zgjedhjet, por se bëri një revolucion.

Në tekst, “Politico” thekson se nëse qeverisja e Kurtit do të ketë sukses, atëherë modeli i tij do të kthehet në një sfidë për qeveritarët e rajonit pasi mund të frymëzojë.

Abcnews.al e sjell të plotë intervistën e Kurtit për “Politico“:

Albin Kurti nuk mendon se ai vetëm fitoi zgjedhjet. Ai mendon se ishte një revolucion.

Kurti, një ish-protestues dhe i burgosur është i gatshëm të bëhet Kryeministër i Kosovës pasi Lëvizja e tij Vetëvendosje doli e para në zgjedhjet parlamentare në tetor.

Frymëzuar nga lëvizjet e majta anti-koloniale, organizata e Kurtit është krejt e ndryshme nga partitë që kanë qeverisur Kosovën dhe shtetet e tjera të Ballkanit në dekadat e fundit. Dhe qëllimi i tij është që të shkatërrojë modelin e tyre të qeverisjes – një sistem i kronizmit endemik dhe korrupsionit, i shoqëruar me lidhje të ngushta me krimin e organizuar.

Nëse 44-vjeçari do të ketë sukses, ai mund të inkurajojë lëvizje të ngjashme nëpër Ballkan, duke paraqitur një sfidë të rrallë për elitat politike të falsifikuara në konfliktet e viteve 1990.

“Ne po fillojmë një epokë të re ku qeveria është e vetëdijshme se nuk ka paratë e veta, por se menaxhon me paratë e njerëzve,” tha Kurti në një intervistë në selinë e lëvizjes së tij në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë.

“Kjo kulturë e re e qeverisjes së mirë është çelësi i fitores sonë revolucionare, e cila besoj është dita kur filloi e ardhmja për Kosovën.”

Se si do të jenë çeshtjet kryesore që do të përcaktojnë jo vetëm të ardhmen e Kosovës, por edhe konfliktin e saj të ngrirë me fqinjin verior Serbinë pritet të shihet.

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në 2008, por Beogradi e konsideron territorin si një provincë të tij.

Nëse marrëdhëniet midis dy palëve përkeqësohen, stabiliteti dhe reputacioni i të gjithë rajonit të Ballkanit Perëndimor ka të ngjarë të marrë një goditje tjetër.

Kurti thotë se çfarë dëshiron të arrijë nuk do të jetë e lehtë.

As ai dhe partia e tij nuk kanë drejtuar kurrë një qeveri kombëtare.

Dialogu i mbështetur nga BE midis Prishtinës dhe Beogradit nuk u arrit dot një vit më parë.

Një hije varet mbi të gjithë Ballkanin Perëndimor pasi BE këtë vit kundërshtoi ofertat nga Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria për të filluar bisedimet e anëtarësimit.

Kurti, megjithatë, argumenton se politikat e lëvizjes së tij do të kenë një efekt pozitiv , duke përmirësuar shërbimet publike dhe duke zhdukur korrupsionin.

Ai zotohet që t’i japë fund një sistemi nën të cilin “njerëzit mbijetuan në bazë të nepotizmit dhe aleancave partiake”.

“Unë besoj se nuk kemi pse të frikësohemi,” tha Kurti.

“Kjo është arsyeja pse një transparencë radikale është rruga që duhet vazhduar, në mënyrë që të kemi mbështetjen e njerëzve.

Që kur u përfshi në politikë rreth dy dekada më parë, Kurti është burgosur nga Serbia dhe është vendosur në arrest shtëpiak nga autoritetet kosovare.

Ai ka hedhur granata me gaz lotsjellës brenda parlamentit të Kosovës dhe është akuzuar nga qeveritë perëndimore për kritikat e ashpra ndaj zyrtarëve ndërkombëtarë dhe për mbrojtjen e një referendumi për t’u bashkuar me Shqipërinë.

Që prej fitores së tij në zgjedhje, ambasadorët perëndimorë në Kosovë e kanë pranuar Kurtin dhe ai ka qenë në një turne në kryeqytetet kryesore evropiane për të takuar zyrtarë të lartë.

Por ai këmbëngul që do të fitojë një qasje të re në marrëdhëniet e Kosovës me fuqitë perëndimore që drejtuan fushatën e bombardimeve të NATO-s në vitin 1999, dhe që kanë ushtruar ndikim të fortë në qeveritë e territorit qysh atëherë.

“Ne do ta ndryshojmë këtë duke hedhur poshtë dy pozicionet radikale, se me bashkësinë ndërkombëtare mund të jesh shërbëtor ose akrizon,” tha Kurti për POLITICO.

“Kishte një qëndrim servilizmi që karakterizonte qeveritë e mëparshme sepse kishim zyrtarë të korruptuar dhe liderë partie që donin të kënaqnin kërkesën e çdo [zyrtari] të mundshëm ndërkombëtar”.

Aktivizmi i hershëm
Kurti e filloi aktivizmin e tij si student, në kulmin e goditjes ndaj shqiptarëve të Kosovës nga serbi Slobodan Millosheviç .

Protesta e tij e parë ishte në 1997, kundër autoriteteve serbe për ndalimin e studentëve etnikë shqiptarë për të ndjekur shkollat e mesme publike dhe universitetet.

Në mes të bombardimeve të NATO-s të vitit 1999, forcat serbe arrestuan Kurtin, babanë e tij dhe dy vëllezërit më të vegjël, të cilët u dënuan më vonë në lidhje me aktivizmin e tij.

Kurti kaloi dy vite e shtatë muaj në burg.

“Kur u dënova me 15 vite, mendova se nuk do të dilja më kurrë,” kujtoi ai.

“Natën e parë që ishim atje, një i burgosur vdiq nga torturat.

Zakonisht njerëzit që vdiqën ishin njerëz të moshuar ose dikush që kishte probleme shëndetësore. Por ata rrahën dhe torturuan të gjithë ne”.

Ndërsa Kurti ishte në burg në Serbi, Kosova ndërmori hapat e parë për krijimin e një shteti të pavarur nga sundimi serb.

Gjatë asaj periudhe të paqëndrueshme dhe nganjëherë të paligjshme, zyrtarët e SHBA dhe paqeruajtësit e NATO-s fillimisht morën përsipër përgjegjësinë, përpara se të organizonin zgjedhje dhe t’ua dorëzonin pushtetin politikanëve vendas.

Kurti argumenton se janë bërë shumë gabime gjatë kësaj kohe, përfshirë privatizime të dyshimta që i bënë disa individë shumë të pasur .

“Ne kishim kaluar nga një regjim shtypës në kaos,” tha Kurti.

“Ne kishim një privatizim brutal,” shtoi ai. “Ata na thanë: ‘Tregu i lirë, mundësi të barabarta për të gjithë. Kjo ishte liria. ”

Emri i lëvizjes së tij pasqyron idenë se qytetarët e Kosovës kurrë nuk kanë qenë me të vërtetë të lirë për të përcaktuar të ardhmen e tyre – për shkak të shtypjes serbe dhe më pas për shkak të sundimit ndërkombëtar dhe “kapjes” së shtetit nga elitat e korruptuara.

Diplomatët perëndimorë kundërshtojnë me forcë këtë tezë, duke argumentuar se trupat e vendeve të tyre rrezikuan jetën e tyre për të stabilizuar Kosovën dhe se qeveritë e huaja kanë investuar shumë në ndërtimin e institucioneve demokratike të reja.

Kurti është zotuar se do të përpiqet shumë për të vendosur sundimin e ligjit, duke e bërë prokurorin e shtetit personin më të njohur në Kosovë sesa çdo politikan.

Megjithatë, sfida e tij më e madhe mund të qëndrojë në menaxhimin e marrëdhënieve me Serbinë dhe me pakicën serbe të Kosovës.

“Si kryeministër, unë i detyrohem të gjithë qytetarëve të Kosovës,” tha Kurti kur u pyet për serbët të cilët mbajnë lidhje të forta me Beogradin.

“Për shumicën dërrmuese të popullit të Kosovës, dy shqetësime kryesore janë të njëjta – puna dhe drejtësia.”

Por shumica e serbëve që jetojnë në Kosovë nuk e shohin veten si qytetarë të shtetit të ri dhe më preferojnë që të mbeten pjesë e Serbisë. Aktualisht, mënyra e vetme për t’u përfshirë me ta është përmes Beogradit.

“Kosova ka një problem dhe emri i saj është Serbia, “tha ai.
Sa i përket agjendës së tij të brendshme, i gjithë Ballkani do të vëzhgojë nga afër.

Nëse është i suksesshëm në Kosovë, kjo lloj politike mund të përshkojë edhe mjediset politike në rajon, “tha Shpetim Gashi, një analist i politikave në Këshillin për Qeverisje Gjithëpërfshirëse, me bazë në SH.B.A.

Nëse Kurti do të jetë në gjendje të godasë korrupsionin dhe të forcojë sundimin e ligjit, ai “do të shpejtojë tranzicionin demokratik në rajon”, tha Gashi.

“Sigurisht, nëse ai bën atë që thotë ai do ta arrijë këtë gjë ,” shtoi ai. /abcnews.al/
Shtuar më 23/12/2019, ora 13:13

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori