Këto janë dhjetë vendet e para që njohën Kosovën
Kur Kosova shpalli pavarësinë e saj para nëntë vitesh, 10 vendet e para që e njohën që nga dita kur u shpall pavarësia më 17 shkurt 2008, janë:

Kosta Rika

SHBA

Franca

Afganistani

Shqipëria

Turqia

Mbretëria e Bashkuar

Australia

Senegali

Gjermania


Ndër vendet e para ishte edhe Franca, një aleat dhe vend mik i Kosovës. Mirëpo, vendi i parë që na njohu si shtet të pavarur ishte Kosta Rika. /albeu.com/

Shtuar më 17/02/2017, ora 10:07

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori