Kryeministrja Branbiq merr drejtimin e një ministrie
Ministria serbe e Financave do të drejtohet përkohësisht nga kryeministrja e vendit, Ana Brnabiq. Vendimi i Qeverisë serbe erdhi pas dorëheqjes së Dushan Vujoviq nga ky post, më 7 maj. Ndërkohë, nuk ka ende një datë konkrete dhe një emër zyrtar se cili do të pasojë Vujoviq në krye të financave serbe.

Kryeministrja serbe Ana Brnabiq ka marrë zyrtarisht postin e ministres së Financave, deri në emërimin e pasardhësit të Dushan Vujoviq, i cili braktisi postin më herët gjatë këtij muaji. Në një deklaratë të shkurtër, qeveria serbe deklaroi se Brnabiq do të shërbejë përkohësisht në postin e shefes së financave, ndërkohë që nuk specifikoi se kush do të bëhet pasuesi i Vujoviq apo kur do të ndodhë emërimi.

Një ish-ekonomist i Bankës Botërore, Dushan Vujoviq dha dorëheqjen në 7 maj, për shkak të arsyeve personale.


Shtuar më 17/05/2018, ora 12:24
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori