Kroatët shfaqin interes për të investuar në Kosovë
Dy prej kompanive më të mëdha kroate të prodhimit të medikamenteve dhe pajisjeve medicinale, “Pliva” dhe “Llola Ribar” po shikojnë mundësitë e investimeve në Kosovë por edhe tregun përreth.

Gjatë vizitës së tyre në Kosovë ata thanë se kanë vërejtur ndryshime në Kosovë, të cilat i quajtën pozitive.Menaxheri Gjeneral i Kompanisë “Pliva”, Matko Bolanca ka thënë se ndryshimet që i kanë parë në Kosovë lidhen me ndryshimet legjislative drejt Bashkimit Evropian, raporton Express.

“Ne po shqyrtojmë mundësitë për investime në Kosovë ku në të ardhmen rritja ekonomike do të ndodh dhe ne duam të jemi partner në këtë rritje. Ne jemi prezent dhe do të jemi edhe në të ardhmen”, ka thënë ai. Ndeësa ministri i Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj ka thënë se këto takime po bëhen me tendenca për të tërhequr investitorë, por edhe për t’iu hapur rrugën për në tregun rajonal. /albeu.com/

Shtuar më 24/04/2012, ora 19:33

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori