Krasniqi vizitë zyrtare në Jordani
Kryeparlamentari Jakup Krasniqi së bashku me deputetët Ahmet Isufi dhe Amir Ahmeti është nisur sot për një vizitë zyrtare në Jordani.

Në aeroportin e Amanit Krasniqin e ka pritur homologu i tij Saed Srour, i cili shprehu kënaqësinë për vizitën e delegacionit parlamentar nga Kosova, për të arriturat e saj dhe njohjen ndërkombëtare të pavarësisë.

Duke shprehur dëshirën dhe gatishmërinë për thellimin e marrëdhënieve midis dy vendeve, në veçanti midis dy parlamenteve, Srour e konsideroi këtë vizitë një mundësi të mirë për tu njohur me zhvillimet në të dyja vendet dhe për të thelluar bashkëpunimin e ndërsjellë.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve të Parlamentit jordanez siguroi se Jordonia do të vazhdojë të ushtrojë ndikimin e saj të vendet islamike, për ta njohur Republikën e Kosovës.

Krasniqi shprehu edhe njëherë gjithë mirënjohjen e vendit dhe popullit tonë për miqësinë e sinqertë dhe për mbështetjen e pakursyer që Jordania i ka dhënë dhe po i jep Kosovës.

“Republika e Kosovës dëshiron të thellojë marrëdhëniet me Jordaninë në të gjitha fushat, si partnerë strategjikë, në dobi të interesave e të bashkëpunimit reciprok dhe të miqësisë midis dy vendeve dhe popujve tanë. Presim që Jordania të vazhdojë mbështetjen për njohjen e Kosovës edhe te vendet e tjera arabe e islamike që ende nuk e kanë bërë këtë”, theksoi kryetari Krasniqi. /albeu.com/
Shtuar më 03/07/2013, ora 11:48
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori