Krasniqi: NISMA e di përgjigjen, nuk do të jem ministër
Nismës për Kosovën iu nda Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, por duket se ajo do ta ketë problem për të gjetur prijësin ideal të këtij dikasteri.

Sot albeu.com raportoi se Jakup Krasniqit iu ofrua posti i ministrit të Arsimit por tashmë zyrtarisht mësohet se ky post nuk është pranuar nga Krasniqi.

I kontaktuar nga Gazeta Metro, Krasniqi është shprehur se nuk dëshiron të jetë ministër.

Krasniqi madje ka thënë se duhet shumë guxim për t’u përballur me problemet e Arsimit në këtë, siç ai e quan, ‘katrahurë politike’.

I pyetur se nëse i kërkon Nisma që të jetë ministër a do ta pranonte, Krasniqi ka thënë se Nisma e di përgjigjen.

“E keni përgjigjen, edhe Nisma e di përgjigjen. Duhet shumë guxim për t’u përballur me problemet e arsimit në këtë katrahurë politike”, ia ka thënë Krasniqi.

Madje, Krasniqi ka thënë se për Arsimin duhet angazhim i gjithë faktorëve, por ai është shprehur skeptik se ‘arsimit do t’i qasen me gjithë mend’. Ai dyshon në koalicionin e ri, pasi thotë se nuk e din që kjo përbërje politike mund ta marr seriozisht arsimin.
“Nuk e di sesa kjo përbërje politike është e gatshme që arsimit t’i qaset me gjithë mend?”, ka thënë Krasniqi.

Shtuar më 06/09/2017, ora 10:42

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori