KQZ vendos, sot ndahet fati i Kurtit në zgjedhje
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë do të mbajë sot mbledhjen e radhës. Pritet që sot të vendoset për certifikimin e partive politike bashkë me listat e kandidatëve.

KQZ siç ka njoftuar mbrëmë Valdete Daka në një debat, do të vendosë për fatin e kandidimit të kreut të VV-së, Albin Kurti dhe 46 personave të tjerë të cilët kanë probleme me ligjin.

Vendimi për certifikimin e tyre apo jo merret me shumicën e votave të anëtarëve të KQZ-së.

Nëse për çfarëdo arsye anëtarët mungojnë sot apo vazhdimisht, pra nëse ka mungesë kuorumi për t’i shtyrë përpara mund të ndodhë paralizimi i procesit dhe në këtë formë KQZ-së i pamundësohet organizimi i zgjedhjeve në afatin e parashikuar.

Shtuar më 22/01/2021, ora 08:29

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori