Kosovë - Serbi, ndryshojnë aktorët, por jo marrëveshjet
Dialogu Kosovë - Serbi pritet të nisë më 4 shtator.

Mirëpo, që kur se ka nisur dialogu, ka ndryshuar "aktori" i parë i marrëveshjes për ndërmjetësim mes dy vendeve.

Catherine Ashton e përfundoi mandatin e saj dhe automatikisht, dialogu tanimë do të udhëhiqet nga italianja Federica Mogherini.

Zëvendëskryeministrja Edita Tahiri dhe negociatore për Kosovën në dialog ka thënë për "Epoka e Re" se Mogherini do të jetë në shërbim të arritjes së një marrëveshje që siguron paqe dhe stabilitet mes dy vendeve, por dhe më gjërë në rajon.

Ajo ka folur fjalë të mira edhe për ish-kryenegociatoren Ashton, duke thënë se ajo bëri ç'është e mundur të normalizojë raportet Kosovë - Serbi. /albeu.com/
Shtuar më 01/09/2014, ora 11:54

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori