Kosova nis vitin e ri shkollor me abetare të njësuar me Shqipërinë
Janë 27 mijë nxënës që do të ulen për herë të parë në bankat e shkollës këtë vit në Kosovë dhe që do të mësojnë abetaren e përbashkët Kosovë - Shqipëri.

Ndryshe nga se ndodh në Shqipëri, në Kosovë tekstet shkollore nga klasa e parë deri në të nëntën janë falas, transmeton Ora News.

Këtë vit ka një risi, pasi fëmijët shqiptarë do të mësojnë abetare të përbashkët.

Përveç abetares, po bëhen përpjekje që edhe tekstete e histortisë dhe ata të gjuhës shqipe të jenë të njësuara./albeu.com/

Shtuar më 04/09/2014, ora 09:33
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori