Kosova është përpjekur të përfitojë nga pranverë Arabe
Kosova është përpjekur të përfitojë nga pranverë Arabe. Me të pëlcitur trazirat që në disa prej vendeve arabe çuan në ndryshimin e regjimeve. Kosova mbështeti forcat reformatore duke iu bashkangjitur fuqive perëndimore edhe atyre rajonale si janë Turqia, Katari dhe Arabia Saudite në mbështetje të revolucioneve në Egjipt, Libi dhe Siri....

Kështu shkruan sot gazeta Turkish Weekly në një artikull kushtuar Kosovës dhe njohjeve që po mungojnë nga bota arabe. Kosova kishte llogaritur se Turqia, Katari dhe Arabia Saudite, të cilat tashmë kanë njohur Kosovën do të luajë rol me ndikim të madh tek shtetet që përjetuan Pranverën arabe, shkruan Zëri.

Kosova ka shpresuar se këto shtete me ndryshimet e brendshme do të ndryshojnë edhe politikën e tyre të jashtme në favor të njohjes së vendit. /albeu.com/
Shtuar më 14/08/2012, ora 17:21

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori