Ende 1700 të pagjetur
Kosova shënon sot Ditën Ndërkombëtare për Personat e Zhdukur. Në qytetin e Drenasit zhvillohet sot një akadami për të nderuar personat nga kjo anë të identifikuar kohëve të fundit nga varreza masive në Rudnicë-Serbi, si dhe të gjithë mëse 1700 të zhdukurit e lufës së para mëse 15 viteve ende të pagjetur.

Në 22 gusht, në vendkalimin kufitar në Merdare, personeli i EULEX-it që punon në kuadër të Departamentit të Mjekësisë Ligjore të Kosovës pranoi nga autoritetet e Serbisë një numër të mbetjeve mortore të zhvarrosura gjatë gërmimeve të fundit në Rashkë, si dhe materiale dëshmuese dhe dokumente tjera.

Komisioni Qeveritar i Kosovës për Persona të Zhdukur ka bërë të ditur se, motoja e këtij viti e Ditës Ndërkombëtare për Personat e Zhdukur është “…i kërkojmë të gjallë, nuk po i gjejmë as të vdekur…”, me apelin për zbardhjen e fatit të tyre drejtuar të gjitha institucioneve të vendit dh
Shtuar më 30/08/2014, ora 12:11
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori