Kitaroviç takohet me Thaçin dhe ia tregon kufijtë e Ish-Jugosllavisë
Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç është deklaruar pas takimit me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, në New York, me të cilin bisedoi në lidhje me dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës, ku Thaçit ia kujtoi “parimin e Komisionit të Badinterit që kufijtë në territorin e ish-Jugosllavisë duhet të mbesin të gdhendur në gurë”.

“Ishte interesante të flisja me presidentin e Kosovës, Thaçin, për marrëdhëniet mes Beogradit dhe Prishtinës dhe për temën që po dëgjohet së fundmi rreth mundësisë së shkëmbimit të territoreve.

Këtu, ne jemi shumë të kujdesshëm dhe i kam treguar argumentet dhe qëndrimet tona si dhe faktin e parimit të Komisionit të Badinterit që kufijtë e ish-Jugosllavisë duhet të mbeten të gdhendura në gurë”, ka thënë presidentja Grabar-Kitaroviç.

Shtuar më 25/09/2018, ora 10:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori