Këshilltarët e Kadri Veselit paguhen 2000 euro në muaj
Deputeti nga radhët e LDK-së, Lumir Abdixhiku gjatë fjalimit të tij në seancën parlamentare ka theksuar se nuk është aspak në rregull që këshilltarët e Kryetarit të Kuvendit të Kosovës, të paguhen dy herë më shumë se kryeministri.

Ndër të tjerash Abdixhiku ka thënë se nuk pajtohen me arsyetimet e kryeministrit të cilat i kishte bërë lidhur me rritjen e pagave.

“Unë e kuptoj pozicionin e kryeministri sepse s’ka dëshirë të renditet i 69 në listën e të paguarve në Kosovë por s’mund të mirëkuptoj rritjen arbitrare të pagës për dy arsye. Përbën konflikt interesi, kur dikush i rrit pagën vetit, dhe në demokraci të zhvilluara këto janë të parandaluara. E dyta ka të bëjë me arsyetimin e dhënë, e para se marr seriozisht blerjen e kravatave por të dytën për nivelin e shmangies së korrupsionit, po.

E dyta nuk bëhet pasi lufta e korrupsionit është çështje e bindjes, pra kur ke bindje nuk varesh nga niveli i pagës. Konsideroj se ka shpërputhje enorme në sektorin publik sa i përket pagave. Këtu në Kuvend kemi këshilltarë që kanë pagën 2 mijë euro, nëse ai e ka 2 mijë euro neto atëherë nuk e kuptoj këtë pozicion, s’ka logjikë. Ka raste që një drejtor i një organizate financiare ka 6 mijë euro neto”, ka thënë Abdixhiku.

Gjithashtu ai ka shtuar se nuk ka vend në rajon që ka një proporcion të tillë ku paga mesatare është 170 euro e ajo e kryeministrit është tre mijë euro.
Shtuar më 01/03/2018, ora 11:52

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori