Kelmendi, i superkërkuari i ballkanit
Naser Kelmendi - me origjinë kosovare dhe me nënshtetësi boshnjake, biznesmen dhe i përfshirë në marrëdhëniet politike të shumë vendeve të rajonit - vjen në pah pasi presidenti i ShteteveBashkuara, Barack Obama, e ka vënë në listën e zezë.

Sipas Express, ai renditet përkrah emrit të liderit të kartelës meksikane të drogës, Hoze Antonio Sota Gastemula, dhe atij të tregtarit afgan, Sajed Vazir Shah. Kelmendi llogaritet si personi më i rrezikshëm në Evropë për interesat amerikanë. Banka Federale e ShteteveBashkuara ka kërkuar ngrirjen e të gjitha aseteve të tij në Mal të Zi. Kërkesa është dërguar përmes Interpolit, ndërsa vendimin formal për fillimin e ngrirjes do ta sjellë komisioni i Bashkimit Evropian. /albeu.com/
Shtuar më 12/06/2012, ora 18:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori