Kadare: Kombi shqiptar me rrënjë të vjetra në Evropë
Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare mbrëmë është nderuar me çmimin e madh ndërkombëtar "Ali Podrimja", i cili është ndarë nga Universiteti AAB në nder të figurave që i dhanë kontribut madhor letreve dhe kulturës shiptare.

Kadare ka theksuar se kombet vedesin, por ato kombe të gjallë si shqiptarët duhet të ndihen krenarë. Sipas tij, nuk mund të thuash që kombi ynë është me fat të munguar dhe të hidhur, po një komb fitimtar që zë rrënjë të vjetra në Evropë, shkruan zëri.

“Kombet vdesin, por të gjallë si shqiptarët duhet të ndihen krenarë. Që kombi shqiptar është gjeografikisht në Evropë, ky është fakt. Kjo nuk ka të bëjë me mburrje apo me luks. Ne i ngjajmë Evropës ndoshta si pikënisje me ashpërsi, e ndoshta do të përfundojë me butësi”, thotë Kadare, kur merr çmimin e kujton bisedat e vjetra me dy miqtë e tij që sot nuk janë dhe kanë braktisur atë, Ali Podrimën e Azem Shkrelin. /albeu.com/

Shtuar më 03/09/2013, ora 11:36

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori