Kadare: Jemi komb evropian
Shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare duke komentuar ngjarjet në Paris është shprehur se shqiptgarët janë një komb evropian dhe me parime të drejta civizuese.

“Është një komb i vetëdijshëm, është një komb me identiteti europian, ka lindur në kontinentin europian, midis qytetërimit europian. Është në gjuhë, kulturë, mentalitet e kujtime kombëtare europian", thotë Kadare për Express.

Sipas Kaderesë, kombi shqiptar është evropian në kulturë, në gjuhë dhe në histori. /albeu.com/

Shtuar më 08/01/2015, ora 19:13
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori