Jashari hedh akuza ndaj Haradinajt dhe Thaçit
Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, në një takim me komandantin e KFOR-it, Salvatore Cuoci, ka hedhur akuza ndaj kryeministrit Haradinaj e presidentit Thaçi pasi këta nuk e kanë njoftuar për vizitën që Aleksandër Vuçiçi planifikonte ta zhvillonte në Banjë të Drenicës.

Sipas kreut të Komunës së Skenderajt, ka pasur një mungesë të bashkëpunimit dhe koordinimit nga ana e nivelit qendror, i cili nuk e ka njoftuar me kohë kryetarin Jashari për vizitën në fjalë.

Fokus i këtij takimi ishte protesta e së dielës, ku Jashari ka thënë se drenicasit janë çuar në protestë për shkak se e kanë konsideruar fyerje vizitën e Vuçiçit, para një kërkim faljeje për atë që ka shkaktuar Serbia në luftën e fundit në Kosovë.

Kryetari Jashari ka thënë se pavarësisht protestës, qytetarët dhe pjesëmarrësit kanë treguar pjekuri dhe qytetari të lartë, pasi e gjithë protesta ka përfunduar në mënyrë të qetë”, thuhet në njoftimin për media.

Edhe komandanti i KFOR-it e ka vlerësuar të qetë protestën e së dielës, dhe pa ndonjë problem.

Gjatë vizitës është diskutuar edhe aspekti i sigurisë në komunën e Skenderajt, ku kryetari Jashari ka thënë se bazuar në raportet zyrtare të organeve që merren me çështje të sigurisë, komuna e Skenderajt vazhdon të mbetet e qetë, madje edhe në vendbanimet ku jeton komuniteti serb.


Shtuar më 11/09/2018, ora 16:12

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori