Jahjaga ia ka “kėputur shpresėn” Shalės dhe Ahmetit
Pëlqej
Ahmet Shala
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Presidentja Atifete Jahjaga duket se ia ka “kėputur shpresėn” ish-ministrit Ahmet Shala, qė tė bėhet ambasador i Kosovės nė Bruksel. Por, ajo nuk ėshtė ndalur me kaq. Pėrveē Shalės, privilegjin prej ambasadori nuk do ta gėzojė as deputeti i Partisė sė Drejtėsisė, Amir Ahmeti, i cili ėshtė propozuar pėr ambasador nė Arabinė Saudite.

E para e vendit ka vendosur qė nga nėntė kandidatė pėr ambasadorė, tė propozuar nga Ministria e Punėve tė Jashtme, kėtė mundėsi do t’ua japė vetėm disa prej tyre, por jo edhe Shalės e Ahmetit. Tė pakėn kėshtu kanė deklaruar burime tė “Zėrit” tė afėrta me Presidencėn e Kosovės.

Ata kanė thėnė se Jahjaga nuk e ka nėnshkruar listėn me tė gjithė emrat. “Po thonė se kjo ėshtė bėrė nga presioni i kryeministrit, Hashim Thaēi dhe ministrit Ferid Agani, tė cilėt nuk po duan qė Shalėn e Ahmetin t’i bėjnė ambasadorė, sepse nuk janė tė rėndėsishėm pėr ta. Ata janė tė interesuar qė kėto pozita t’ua japin personave mė tė afėrt tė tyre. Ju e dini qė Ahmet Shala nuk i ka punėt aq mirė me kryeministrin dhe qė ministri Agani e ka pėrjashtuar nga partia Amir Ahmetin”, ka thėnė burimi.

Tė dy kandidatėt pėr ambasadorė nuk kanė pranuar tė prononcohen duke deklaruar se nuk kanė informata pėr kėtė ēėshtje dhe se pėr njė gjė tė tillė duhet tė pyetet Presidenca e Kosovės.

Nga ana tjetėr, as zyrtarėt e Presidencės nuk kanė dhėnė detaje rreth procesit nė fjalė.

“Dekretimi i kandidatėve pėr ambasadorė ėshtė nominal dhe proces nė besim. Zyra e Presidentes sė Republikės sė Kosovės nuk mund tė komentojė. Procesi ende po vazhdon”, ka thėnė Arbėr Vllahiu, kėshilltari pėr medie i presidentes Jahjaga.
Shtuar më 02/03/2012, ora 10:22
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.