Ja shtetet që votuan pro Kosovës në UNESCO
Anëtarësia e agjencisë kulturore të OKB-së, UNESCO, nuk kanë munduar t'ia dalin me votat pro anëtarësimit të Kosovës në këtë organizëm ndërkombëtarë. Një votim i ngushtë i cili solli shumë tension dhe polemika në anëtarët pjesëmarrës deri para votimit.

"Shumica e kombeve që morën pjesë në votimin e së hënës favorizuan anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, me 92 vota "po", 50 vota "jo" dhe 29 abstenime. Sipas rregullave të UNESCO-s, megjithatë, oferta e nevojshme për pranim kërkonte mbështetjen e dy të tretave të votuesve, apo 95 vota "po"," tha Stanley Mutumba Simataa, diplomati Namibian kryesues i votimit të sotëm në Paris.

Tashmë është siguruar lista e plotë të vendeve që kanë votuar sot PËR, KUNDËR dhe që kanë ABSTENUAR, në mbledhjen e UNESCO’s për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë

PËR:

Afganistani

Shqipëria

Andorra

Australia

Austria

Bahamet

Bahreni

Belgjika

Belize

Benini

Brunei Darussalam

Bullgaria

Burgina Faso

Kanada

Chad’i

Ishujt Cook

Kosta Rika

Cote d’Ivoire

Kroacia

Republika Çeke

Danimarka

Xhibuti

Republika Dominikane

El Salvador

Estonia

Fixhi

Finlanda

Franca

Gaboni

Gambia

Gjermania

Gana

Grenada

Guinea Conakry

Guyana

Haiti

Honduras

Hungaria

Islanda

Irlanda

Italia

Jordania

Kuvajti

Latvia

Lesotho

Liberia

Libia

Lituania

Luksemburgu

Maqedonia

Malaui

Malajzia

Malta

Monako

Mali i zi

Nauru

Holanda

Zelanda e re

Nigeri

Norvegjia

Omani

Pakistani

Palau

Panamaja

Papua New Guinea

Portugalia

Katari

Ruanda

Saint Kitts and Nevis

Shen Lucia

Samoa

San Marino

Arabia Saudite

Senegal

Sierra Leone

Sllovenia

Ishujt Solomon

Somalia

Sudani

Suedia

Zvicra

Tanzania

Tailanda

Timor – Leste

Togo

Tonga

Turqia

Tuvalu

Emiratet e Bashkuara Arabe

Mbreteria e Bashkuar

Vanuatu

Jemeni

KUNDËR:

Angola

Argjentina

Armenia

Bellorusia

Bolivia

Bostwana

Brazili

Kili

Kina

Kongo

Kuba

Qipro

Republika Demokratike Popullore e Koresë

Republika Demokratike e Kongos

Ekuadori

Guinea Ekuatoriale

Eritrea

Etiopia

Gjeorgjia

Guatemala

India

Indonezia

Kazakistani

Kirgistani

Republika Demokratike e Popullit Lao

Lebanoni

Mauritius

Meksiko

Moldavia

Maroko

Mozambiku

Mianmari

Namibia

Nukaragua

Palestina

Paraguai

Filipinet

Federata Ruse

Serbia

Sllovakia

Afrika e Jugut

Sudani Jugor

Spanja

Shri Lanka

Suriname

Republika Arabe Siriane

Uganda

Uruguai

Venezuela

Zimbabveja.

ABSTENIM:

Algjeria

Azerbajxhani

Bangladeshi

Barbados

Bhutan

Bosnia e Hercegovina

Burundi

Capo Verde

Kamborxhia

Kameruni

Republika Qendrore Afrikane

Kolumbia

Egjipti

Greqia

Guinea Bissau

Irani

Iraku

Xhamaika

Japonia

Kenia

Madagaskari

Maldivet

Mali

Ishujt Marshall

Mauritania

Mongolia

Nepali

Nigeria

Peru

Polonia

Republika e Koresë

Rumania

Saint Vincent dhe Grenadinet

Seychelles

Singapori

Svazilandi

Taxhikistani

Trinidadi e Tobago

Tunizia

Turkmenistani

Ukraina

Vietnami

Zambia. /albeu.com/
Shtuar më 09/11/2015, ora 15:56

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori