Ja pse qytetarët e Kosovës nuk e deshën 2016-tën (FOTO LAJM)
Viti 2016 ishte një sprovë e vërtetë për Kosovën dhe qytetarët e saj, edhe pse ajo nuk shënoi asnjë hap drejt zhvillimit, liberalizimit të vizave, etj.

Politologu Behlul Beqaj, në një prononcim për "Indeksonline", ka thënë se këtë vit Kosova u përball me më shumë dështime e me pak suksese.

Sipas tij, vendi vetëm është katandosur edhe më shumë gjatë 2016-tës se sa që ishte vitet e kaluara.

"Viti 2016, ishte vit i shpresave dhe dështimeve të mëdha. Shpresa se shteti do të konsolidohet po rrezikohet deri në ditën e fundit nga shumica edhe më shumë nga pakica serbe...

Por, zhgënjimi se do të thellohet mjerimi, papunësia, mosliberalizimi i vizave, dështimet në investime të huaja, vetëm një njohje, e vecmas korrupsioni u thelluan...Sikurse padrejtësia, shkatërrimi i shëndetësisë, arsimit...që u bënë realitet...", ka thënë Beqaj.

Duke folur për ngjarjet që karakterizuar vitin që lam pas, ai tha se vetëm sporti e ka bërë vendin të ndjehet krenar në arenën ndërkombëtare.

"Suksesi më i madh ishte Majlinda Kelmendi,anëtarësimi i shumë sporteve në arenën ndërkombëtare...

Ndërsa dështimi më i madh më i madh është aftësia e shtetit që qytetarit të Kosovës tia humb shpresën se Kosova mund të bëhet shtet normal ku do të vlerësoheshin qyetarët varësisht nga meritat e tyre!", tha Beqaj. /albeu.com/


Shtuar më 03/01/2017, ora 08:33

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori