Ja çfarë thotë Lavrov për Haradinajn
Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov, në takim me homologun serb, Ivica Daçiq, kanë folur ndër të tjera edhe për Tribunalin e Krimeve të Luftës në ish-Jugosllavi, në Hagë, duke përmendur Haradinajn.

Ai tha se përveç se Tribunali i Hagës ka kryer punë të mënjanuar, duhet mbyllur sa më shpejt të jetë e mundur.

Tribunali ka fshehur të dyshuar për krime që nuk kanë qenë serbë. Mbaj mend rastin e njërit prej vëllezërve Haradinaj, se kur kam qenë përfaqësues rus në OKB, na është dorëzuar një dokument i brendshëm nga NATO në Seancat e Këshillit të Sigurimit, në të cilin thuhet se ai ka qenë fajtor për krime lufte. Bile ka qenë edhe shprehja ‘i përjeton vrasjen e njerëzve’”, ka thënë Lavrov.

Ministri rus më tej ka përmendur edhe ish-raportuesin evropian, Dick Marty dhe akuzat e tij, duke kujtuar se Vuk Jeremiq kishte propozuar një tribunal për hetimin e këtyre akuzave. /Albeu.com/
Shtuar më 01/04/2016, ora 19:15

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori