Izraelitët nga Beogradi i japin porosi Vetëvendosjes
Ambasada e Izraelit në Beograd e cila mbulon edhe Kosovën e ka dënuar fuqishëm deklaratën e Visar Korenicës, kandidatit të Vetëvendosjes për kryetar të Rahovecit, i cili në një postim në Facebook tha se shteti i Izraelit do të zhduket nga faqja e dheut.

Në një prononcim për Gazetën Express, një zyrtare për media e kësaj Ambasade ka thënë se Izraeli është vend mik i Kosovës, duke theksuar se kritikat duhet të bëhen brenda rregullave demokratike.

Po ashtu, në përgjigje në mënyrë të tërthortë kërkohet që institucionet dhe partitë politike të distancohet nga këto deklarata.

“Ambasada e shtetit të Izraelit i dënon fuqishëm komentet e z. Korenica. E dënojmë çfarëdo shprehje të urrejtjes. Ne konsiderojmë se jemi miq të Kosovës dhe besojmë se kritikat duhet të shprehen brenda rregullave dhe vlerave demokratike. Ne shpresojmë se këto komente të papranueshme nuk e përfaqësojnë mendimin e ndonjë partie politike apo të institucioneve të Kosovës”, ka thënë Lana Erakovic, zyrtare për media në Ambasadën e Izraelit në Beograd, në një përgjigje elektronike dërguar Gazetës.

Ndaj komenteve të Korenicës ka reaguar Bashkësia Hebrenje –Bet Israel Kosova duke i kërkuar Vetëvendosjes të distancohet.

Askush nga institucionet e vendit apo nga partitë politike ende nuk kanë reaguar ndaj këtyre komenteve.

Në Komisionin Qendror Zgjedhor, ndërkaq kanë thënë se nuk dinë se si të pozicionohen pasi në të kaluarën nuk kanë pasur ndonjë rast të tillë.


Shtuar më 19/09/2017, ora 11:37

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori