Italia në zgjedhje, 27 shqiptarë në garë për të fituar votat
Më 26 maj, së bashku me zgjedhjet për parlamentin Europian, Italia mban edhe zgjedhjet administrative. Përjashtim bën këtu rajoni i Siçilisë dhe Sardernjës që do të votojmë më 28 prill.

Drejt kutive të votimit shkojnë 3865 komuna, mes të cilave 30 të mëdha: Ascoli Piceno, Avellino, Bari, Bergamo, Biella, Cagliari, Caltanissetta, Campobasso, Cremona, Ferrara, Firenze, Foggia, Forlì, Lecce, Livorno, Modena, Pavia, Perugia, Pesaro, Pescara, Potenza, Prato, Reggio Calabria, Reggio Emilia, Rovigo, Sassari, Urbino, Verbania, Vercelli e Vibo Valentia.

Por nga jugu në veri, në garë do të jenë edhe kandidatë shqiptarë.

27 vajza dhe djem, me origjinë shqiptare, do të garojnë në zgjedhjet administrative duke përfaqësuar thuajse të gjitha forcat dhe lëvizjet politike në Shqipëri.

Kandidatët shqiptarë

1. Sonila Alushi (Lista Gori, Bergamo)
2. Borana Tartari (PD, Bergamo)
3. Uljana Gazidede (Democratici Ecologisti Progressisti per Bari, Bari)
4. Eva Meksi (Bari Bene Comune, Bari)
5. Dashamir Kruja (Lista Civica Biella è Gentile, Biella)
6. Ina Dhimgjini (Candidato sindaco lista Livorno a Misura, Livorno)
7. Ilda Beqo (lista “Sinistra per Modena”, Modena)
8. Admir Toto (Settimo Futura, Settimo Torinese)
9. Arli Dervishi (lista “Almese Bene Comune”, Almese, Torino)
10. Valbona Kalaj (Uniti per Unire – Lista Civica per Canonica d’Adda, Bergamo)
11. Gentjan Rizo (PD, Biella)
12. Petrit Malaj (Lista Nardella Sindaco, Firenze)
13. Agim Lorenzo Danaj (Candidato sindaco Movimento 5 Stelle, Spinea)
14.Dejnada Kasa (Forza Pavia, Pavia, Udine)
15. Denis Bendo, di Tirana (Coltiviamo il futuro, Castions di strada)
16. Blerina Halili, di Burrel (Fagagna Voliamo insieme, Fagagna)
17. Xhoana Bushi, di Kucove (Il Bene in Comune, Paluzza)
18. Adel Ibraimi, di Gostivar (Lega Salvini, Osoppo)
19. Leonora Bytyqi, di Monfalcone (Turriaco Democratica, Turriaco)
20. Roland Ndoci, (Lista Civica “Progetto Basiliano” , Basiliano)
21. Mirela Gega (Lista Civica “Verzuolo per tutti”, Verzuolo)
22. Xheimina Dervishi (Lista “Più Castiglione”, Castiglione)
23. Kristian Baci (Lista “Susa Futura”, Susa)
24. Vojsava Meciti (Fratelli d’Italia, Agliana)
25. Armando Zotaj (Forza Italia, Casale Monferrato)
26. Elona Gaxha (Lista “Patto x Foligno”, Foligno)
27. Anisa Rama (Forza Italia, Bergamo)
Shtuar më 21/04/2019, ora 17:57
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori